Как отпадащите шнурове ще променят домовете ни към по -добро

Следният принос е от друг автор.

В началото на деветнадесети век нямаше шнурове. Почти всеки домакински уред, който човек притежаваше, беше преносим, ​​способен да се занимава, без да заплита оператора в мрежа от досадни проводници. Но с развитието на електрификацията всичко това се промени. Да, получихме мощни инструменти, които направиха домашния живот много по -удобно, но те дойдоха на цена по отношение на преносимост и използваемост. Стана по -трудно да стъпим нещата наоколо и да ги използваме, както сме доволни. Живеехме в мрежа от проводници.

Разбира се, в началото на деветнадесети век нямаше тостери, чайници, вакууми или обезвлажнители: всички тези неща станаха възможни благодарение на възможността да доставят електрическа енергия директно на устройства. Но не може да се отрече, че много хора копнеят за по -просто време, в които могат да направят това, което се чувства естествено, и да използват устройствата си в движение, където и да се случат.

Трябва да се каже, че сме се адаптирали доста добре към шнура. С гнезда, адаптери и щепсели, ние създадохме домовете си около необходимостта от достъп до енергийни доставки на определено място. Но само защото така е направено нещо в миналото, не показва, че това е начинът, по който трябва да продължи да се прави в бъдеще, далеч от това.

Възходът на технологията на батерията

Основната промяна, която видяхме през последните години, беше подобрение на преносимите енергийни технологии. Цената на батериите не само намалява значително, но също така виждаме последователно увеличение на енергийната плътност на клетките, година след година. Литиево-йонните батерии изминаха дълъг път, като се има предвид, че 90-те години, когато за първи път бяха въведени в търговската мрежа от Sony. Технологията се оказа решаваща за развитието на практически всяко преносимо електронно устройство, захранвайки нашия мобилен свят. Дори сега, много години в Li-йонната революция, компаниите продължават да добавят капацитет, като повишават количеството енергия, което може да се съдържа в дадена обемна клетка с 5 до 7 на сто годишно. В комбинация с спад на цените от около 7 на сто годишно и ефектите скоро се добавят. Батериите стават все по -добри и по -достъпни едновременно, отваряйки множество възможности да променим начина, по който изпълняваме задачи в дома.

Трябва да се отбележи, че батериите вече са стигнали до момента, в който са жизнеспособни за захранване дори на най-енергичните домашни устройства. Безжичен вакуум, например, може да изисква до 1000W мощност за ефективна работа, нещо, което съвременните батерии могат да поддържат. Въпреки че сега не е функционален от идеалния дизайнерски идеал (поради обема на клетките), той не е немислимо за чайниците и сешоарите на бъдещето да бъдат захранвани с батерията.

Падането на кабелното електричество

В този момент досега може да сте малко скептично настроени към аргумента. Разбира се, може да спорите, батериите се подобряват, но това не елиминира нуждата от шнурове. Дори тридесет години в революцията на мобилния телефон, все пак трябва да включите нещата в гнездо на стената през нощта, за да го заредите. Така че истинският безжичен дом е мечта на тръбата. Няма начин да премахнете досадните проводници.

Но, разбира се, това не е така. Никола Тесла, един от пионерите на електричеството, се опита да разработи метод за разпределяне на властта на хората във въздуха. Системата му в крайна сметка се провали, но концепцията провери поучителни за по -късните учени и инженери, които се опитват да разберат дали е възможно да се изпрати мощност без използването на проводници. Не би ли било невероятно?

Основният проблем е намирането на начин за превръщане на електрическата енергия в нещо, което е безопасно за изпращане през въздуха. Просто принуждаването на електрони да скочи от един проводим материал към друг, като мълния, не е чудесно решение. Той е опасен, силен и непрактичен в много домове, особено тези, които се състоят от всякаква форма на живот. Задачата е да се създаде безопасен начин за изпращане на електрони през въздуха без риск от ток.

Въпреки че има няколко метода за това, най -подходящият за домовете е използването на захранващи подложки. Подложките за захранване не изпращат електрическа енергия на дълги разстояния, но теоретично могат да премахнат нуждата от проводници в дома. Можете да си представите например безжичен вакуум, който има станция в шкафа за пране – малка постелка – която автоматично зарежда устройството, докато не бъде напълно заредено. По същия начин, захранваща мат, вградена в плот, може да достави цялата енергия, която кухненските устройства, като смесители, се нуждаят, без да е необходимо да преминават през досадната ригмарола на закачането на шнурове.

Номерът за масово приемане на технологията, според експертите в индустрията, е да направи устройството за захранване на устройството агностично. Собствениците на жилища не искат да поставят чайника на едно място, а блендерът в друго за плавна работа. Това, което искат, е да могат да поставят уредите си навсякъде на работните си повърхности и за тях да работят безупречно. TВ момента той е проблемът, че всяка подложка за захранване трябва да бъде настроена на определени изисквания на устройството. Хармонизацията в индустриите може да помогне за отстраняването на този проблем, но това ще бъде начинание на мамут.

Основните тегления на технологията обаче са безопасността и удобството. Подложките за захранване елиминират нуждата от опасни електрически търговски обекти, които ще бъдат особено полезни в страни, които все още използват дизайни на два пина. Притесненията около електрическата безопасност трябва да се превърнат в минало, тъй като устройствата се зареждат дистанционно чрез захранващи подложки и след това използват бордови батерии, за да доставят мигновена, висока мощност на потребителя.

Крайната итерация на тази технология ще включва използването на магнитни полета. В момента MIT изследва как да манипулира магнитните полета, за да изпраща енергия на дълги разстояния. Те наричат ​​своята технология, магнитно свързан резонанс и идеята е да изпращат електрическа енергия през въздуха по подобен начин на това как се предават радио или wifi вълни. Устройствата ще бъдат настроени на определена енергийна честота и ще могат да зареждат своите бордови батерии без използването на проводници изобщо. Надяваме се, че в крайна сметка клетките може да не са необходими по никакъв начин и че някои устройства ще могат да изтръгнат енергията, от която се нуждаят от идеала от етера.

Защо още не се е случило?

Вече са налични много технологии за безжично предаване. Можете да отидете на търговец на електроника и да вземете зарядно устройство за съвместим телефон днес. Но все още не сме виждали широко приемане на технологията. Защо?

Има две основни причини. Първият е, че вариантите, които имаме идеал сега, са „достатъчно добри“. Вече е удобно да включите устройства в стена, както и когато имате нужда от тях. Промяната на безжична електрическа енергия разпределение води до подобряване на качеството на живот, но не е десеткратното увеличение, което хората обикновено изискват, за да направят незабавна промяна в своите процедури (както направиха с развитието на смартфони).

И втората причина трябва да се направи с очакването на хората. По -голямата част от потребителите просто не са запознати с безжичните технологии за разпределение на електрическата енергия. Идеята за пускане на шнурове в дома си изглежда като футуристична и натрапчива идея, а не нещо, което по-голямата част от хората ще бъдат готови да опитат незабавно.

Ако технологията се справи как някои изследователи си представят, в крайна сметка това може да премахне изцяло батериите. Въпреки че клетките са полезни за много мобилни уреди, те все още струват много пари за производство и много разновидности на батерията, особено литиево -йон, са опасни, ако са повредени. Да се ​​отървем от тях чрез захранване на дом с магнитно свързан резонанс може да осигури всякакви предимства и да провокира предприемачите да измислят нови идеи за това как да използват енергия в къщата.

Какво ще кажете за ефектите върху здравето?

Последното притеснение в тази история е ефектът, който може да има безжичната електрическа енергийна технология върху здравето. Хората вече се притесняват от електромагнитния радиационен, който обикаля въздуха под формата на микровълни, радиовълни и EM трансмисии. Дали още един вид безжична комуникация потенциално ще навреди на здравето на хората?

Отговорът на експертите е може би: Науката все още не е направена. Възможно е безжичното предаване да бъде вредно за човешкото здраве или изобщо не. От решаващо значение е да се отбележи обаче, че не се грижим за особено плътни енергийни полета, когато говорим за безжична сила. Енергията, на която хората ще бъдат изложени, ще бъде приблизително същата като тази, генерирана от магнитното поле на Земята. Това е видът с ниска интензивност, който напредваме като вид, който да издържа, което предполага, че вероятно е безопасно-поне за 90 на сто от населението.

И носи и съществени ползи, поради което толкова много хора се интересуват от това. Така че може ли да проверяваме бъдеще без проводници в дома? Както винаги, това не е толкова технологичен проблем-технологията съществува главно, за да се случи-но много повече отчитане на разходите, практичността и ползите от реалния свят. Сигурно би било чудесно да има безжична трансмисия в целия дом, но малко хора искат да отидат до неприятностите да извадят перфектно функционалните гнезда на щепсела, които вече имат.

Published by hludp

Categories: Uncategorized

Leave a Reply